¨
baner.jpg

ZDRAVOTNÍ PŘÍPRAVA


   Zdravotní příprava je jednou z dovedností, která je nutná k plnění úkolů bojových i mírových. 601. skupina speciálních sil je jednou z mála jednotek, která disponuje vlastními lékaři.

  Vzhledem k velikosti skupin a možnostem zdravotnického zabezpečení při působení speciálních sil, je vyškolení operátorů v poskytování neodkladné péče v poli i v běžném životě zcela nezbytné.

   Operátoři jsou školeni v jednom z nejkvalitnějších kurzů vůbec, který je pořádaný pod záštitou J. F. K. Special Warfare Center and School v USA. Operátoři pak působí ve funkci hlavního medika. Jejich hlavním úkolem je poskytování neodkladné péče v poli, prevence onemocnění u vojáků a v neposlední řadě poskytování zdravotnické pomoci civilnímu obyvatelstvu a koaličním silám v místě působení.  Jednou z podmínek pro absolventy tohoto kurzu je znalost anglického jazyka a předešlé znalosti a zkušenosti v oblasti vojenské nekonveční medicíny.

   Zdravotníci skupin pak absolvují školení CLS Combat Life Saver v Hradci Králové.

   MEDCAP (Medical Civil Affairs Patrol)
   V rámci činnosti jednotky v zahraničních operacích jako ENDURING FREEDOM či ISAF tvoří nedílnou součást širokého spektra působnosti aktivity spojené s poskytováním zdravotní péče místnímu obyvatelstvu.

   Účelem patroly je nejen poskytnout příležitostnou základní zdravotní péči, ale také získat pro potřeby jednotky základní informace o demografickém složení obyvatelstva v blízkosti základny nebo v prostoru odpovědnosti jednotky.

   Spolu s lékařem jednotky působí i speciálně vyškolení operátoři se základy zdravovědy - medici, kteří jsou vybaveni základním zdravotnickým materiálem, léky a vakcínami, aby mohli na místě ošetřit akutní případy, očkovat dětské pacienty nebo poradit v další léčbě.

   Tento pravidelný monitoring, který poskytuje jednotce přehled o obyvatelstvu, jejich věku, sociálních vazbách i výskytu nemocí, je dále významný z hlediska navázání užšího kontaktu s místní komunitou, šíření propagace a především výměny informací.

   MA (Medical Assistance)

   MEDEVAC (MEDical EVACuation)

   STRATEVAC (STRATegic EVACuation)
   Strategický vzdušný zdravotnický odsun - vzdušná repatriace raněných a nemocných vojáků Armády ČR ze vzdálených lokalit.

   

(2011)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz