¨
baner.jpg

 

ŽENIJNÍ SPECIALISTÉ 601. skupiny speciálních sil


Každý příslušník skupiny ženijních specialistů ovládá dovednosti potápěče, ženisty a pyrotechnika z čehož vyplývají i hlavní úkoly této skupiny. Zvláštnost její činnosti je podtržena faktem, že mohou úkony vykonávat jak na suchu tak pod vodní hladinou.

V neposlední řadě jsou připraveni k různým druhům zasazení včetně zasazení z vrtulníku přistáním, slaněním či padákem typu křídlo a to na zem i vodní hladinu. Ženijní specialisté podporují bojové skupiny Speciálních sil a jsou začleňováni do jejich sestav při výcviku i v boji.

POTÁPĚNÍ 
         Skupina může být nasazena jako tým bojových plavců za použití kyslíkových přístrojů s uzavřeným okruhem provádějící průzkum vodních překážek a děl (objektů), úderné akce či akce zajišťující nasazení ostatních bojových jednotek v přímém dotyku s nepřítelem i v jeho týlu. Specialisté mohou používat při své činnosti i otevřené dýchací potápěčské okruhy za použití vzduchu či směsí obohacených kyslíkem Nitrox. V tomto případě pracují jako techničtí potápěči, vykonávající úkoly ve velkých hloubkách a to až 60 metrů. V obou případech je skupina ženijních specialistů schopna vykonávat i demoliční a vyhledávací práce pod vodou. Samozřejmostí je dovednost řízení a obsluhy motorových člunů, kdy mohou přepravovat bojové jednotky po vodě na velké vzdálenosti.

Ve specializaci potápěčské má skupina tyto možnosti:
Zasazení skupiny bojových plavců.
Průzkumné, úderné, záchranné a demoliční práce.
Přeprava různých druhů zbraní a materiálu.
Přeprava jiných specialistů a VIP osob.
Pořizování foto i video záznamů.
Zasazení skupiny z rychlého člunu.
Slaněním nebo skokem do vody z vrtulníku.
Seskokem na padáku typu křídlo.

K těmto činnostem má každý člen k dispozici:
Přístroje s uzavřeným kyslíkovým okruhem.
Přístroj s využitím dýchání nitroxu nebo vzduchu.
Komunikační systém pod vodou mezi potápěči.
Navigační systém pro vyhledávání cílů.
Detektor kovů, video a foto komplety pro ponor.

ŽENIJNÍ
         Členové skupiny jsou vyškoleni k trhání prvků a objektů, k organizaci jejich ničení a také k řízení ženijního výcviku ostatních příslušníků útvaru. Provádí odstraňování překážek a vstupy do budov pro úderné bojové jednotky 601. skupiny speciálních sil a jsou připraveni je podporovat.

PYROTECHNIKA
         K dovednostem skupiny ženijních specialistů patří i pyrotechnická činnost skupiny A a B. Vyhledávají a ničí různé druhy bezpečné i nebezpečné munice, provádí pyrotechnický průzkum. Mohou spolupracovat při vyhledávání a ničení nástražně výbušných systémů IED a zajišťovat tak bezpečný pohyb jednotek, přičemž pomáhají pyrotechnikům s oprávněním C v jejich činnosti. Jsou vycvičeni v ovládání detekčních přístrojů různých druhů a práci s ostatním materiálem pyrotechnika, jako jsou soupravy odstupné manipulace, pyrotechnické ochranné obleky apod. Zajišťují pyrotechnický výcvik a jsou nápomocni při všech zaměstnáních ostatních jednotek, při kterých je nezbytná přítomnost pyrotechnika nebo pyrotechnického dozoru. Spolupracují a zúčastňují se výcviku s členy EOD týmů.

(2010)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz