¨
baner.jpg

Výtečné výsledky z džungle

      Ve dnech 7.července až 23.srpna 2006 se vybraní příslušníci našeho útvaru účastnili náročného mezinárodního kurzu vedení bojových operací v džungli (International Jungle Patrol Course ). Kurz je každoročně organizován Britskou armádou na území středoamerického státu BELIZE a je v armádních kruzích považován za jeden z nejnáročnějších vůbec. Vysoké nároky jsou kladeny ne jenom na fyzickou a psychickou připravenost účastníků, ale i na jazykové znalosti (Stanag 3 velitel a spojař skupiny, ostatní 2).

     Po splnění všech vstupních podmínek tak naši vojáci historicky poprvé reprezentovali AČR v náročném programu kurzu po boku kolegů ze speciálních jednotek jak členských států NATO, tak zemí poněkud exotických (např.Indonésie, Bangladéš, Filipíny).

      Celý kurz byl rozdělen do třech základních fází.

     Po nezbytné zdravotní kontrole a detailním seznámení s britskou výzbrojí a spojovací technikou ještě na ostrovech, proběhl přesun do střední Ameriky.

      Druhá fáze již probíhala v džungli a měla za cíl aklimatizaci účastníků kurzu, výcvik s ostrou municí, nácvik činností v malých skupinách, výcvik v navigaci a získání základních návyků přežití v podmínkách pralesu (např.získávání vody a potravy).

      Vyvrcholením výcviku bylo nepřetržité třítýdenní cvičení pod námětem boje proti terorismu. Cílem cvičení bylo po náročném přesunu vyhledat a zlikvidovat tábor teroristů uprostřed nepřístupné džungle.

      Naši příslušníci se ani v nezvyklém prostředí „neztratili“ a potvrdili vynikající reputaci 601.skss. Překonali všechny nástrahy plnění úkolů, přírody (jedovatí hadi, štíři, stonožky, pijavice) ale i nebezpečí, které na ně číhalo v podobě loupeživých band na hranicích s Guatemalou.

      Jejich výsledky byly vysoce hodnoceny britskými instruktory i ostatními účastníky kurzu. To byl také hlavní důvod, proč celý kurz při plnění závěrečného cvičení vedl český velitel.

(2006)

 

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz