¨
baner.jpg

 Jordánský král Abdulláh II. u 601.skss

   V rámci oficiální státní návštěvy České republiky zavítal Jeho Veličenstvo Abdulláh II. král Jordánského hašimovského království k našemu útvaru. Jordánského monarchu doprovázel premiér ČR Mirek Topolánek, 1. NMO Mudr. Martin Barták a další významní hosté. Za přísných bezpečnostních opatření přivítali vzácného hosta ve výcvikovém zařízení 601.skss Hamry ředitel Vojenského zpravodajství generálmajor Ondrej Páleník, velitel 601.skss plukovník gšt.Ing. Milan Kovanda a místostarosta města Prostějova pan Miroslav Pišťák.

   Úvod návštěvy byl věnován krátkému představení útvaru ve formě brífinku. Král Abdulláh II. se tak dozvěděl o současném postavení a činnosti jednotky speciálních sil. Generál Páleník ve svém úvodním slovu vyjádřil poctu nad tím, že si král Abdulláh II. v rámci svého nabitého programu v Česku vybral a zvolil návštěvu právě tohoto nejelitnějšího útvaru Armády ČR.
   Vzácní hosté měli v průběhu návštěvy možnost se detailně seznámit s materiálním vybavením jednotky včetně celé škály zbraňových systémů, bojových a jiných vozidel, další speciální techniky a zařízení, které útvar používá pro vedení bojových operací.
   S respektem a velkým zájmem shlédl jordánský král ukázku některých vybraných bojových činností prováděných speciálními silami. Králi Abdulláhu II. je profese vojáka speciálních sil velice blízká. Před tím, než se ujal královských povinností byl aktivním příslušníkem jordánských zvláštních jednotek, kterým několik let velel. Nechyběly proto ukázky činností, které jsou právě pro speciální síly charakteristické - seskoky padákem z vysokých výšek za použití kyslíkových přístrojů, slanění do omezeného prostoru, činnost bojových potápěčů. Obdivu neušlo ani pozorovací stanoviště speciálně upravené pro dlouhodobé pozorování.
   Závěr dynamické ukázky byl věnován přepadu objektu za podpory bitevních vrtulníků Mi-24.

   Před odletem z Hamer pozdravil jordánský král nastoupené prostějovské speciály a ocenil jejich vysokou profesionalitu a vycvičenost. Král řekl: „Velice si cením toho, že jsem mohl tuto jednotku navštívit. O vašem vysokém stupni připravenosti svědčí úspěchy, kterých dosahujete v boji proti terorismu v rámci operace Trvalá svoboda v Afghánistánu“.
    Generál Páleník a plukovník Kovanda předali vzácnému hostu dárky v podobě nože a malé sošky, která je replikou pietního místa 601.skss v prostějovských kasárnách.


(07.04.2009)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz