¨
baner.jpg

 Nová bojová vozidla u 601. skupiny speciálních sil

   601.skupina speciálních sil představuje nové vozidlo Land Rover Defender 110 TDi Military Armoured 3, pro speciální síly více známé pod názvem SOV (Special Operations Vehicle), zaváděné do výzbroje 601.skss.

   SOV bylo upraveno na základě zkušeností operátorů 601.skupiny speciálních sil jak z první bojové operace „Trvalá svoboda“ 2004, tak i druhé v roce 2006 na území Afghánistánu.
Vedle vlastních zkušeností, byly zohledněny i poznatky z používání podobných typů vozidel u speciálních sil jiných armád.

   Bojové vozidlo SOV se především vyznačuje ohromující palebnou silou a pancéřovou ochranou osádky vozidla. Je vybaveno speciálními prostředky spojení a jsou na něm provedeny zvláštní úpravy nezbytné pro činnost ve speciálních operacích.

   Vozidlo je vyzbrojeno 12,7mm kulometem DŠK, které je podle úkolu možno zaměnit za 30mm granátomet AGS 17 a dále 7,62mm kulometem PKB. Ve výbavě nechybí ani ruční protitankové granáty, které ještě zvyšují palebnou sílu vozidla. Velká pozornost je také věnována ochraně živé síly. Toto je řešeno v předu pancéřovým čelním sklem, z boku pancéřovými dveřmi a ze spodu protistřepinovou ochranou podvozku, což chrání osádku vozidla proti střepinám ručních granátů a ženijních protipěchotních min.
     SOV je bojové vozidlo konstruované na vojenském podvozku s vysokou průchodivostí v terénu i s přívěsem a trvalým pohonem všech kol. Zvláštní pozornost jsme věnovali i odolnosti podvozku, prvkům samovyproštění a flexibilitě využití prvků boční střelecké podpory při nenadálém napadení. Vozidlo SOV plně vyhovuje požadavkům letecké přepravy.

 

    Zavedením vozidla do výzbroje speciálních sil se zvyšuje mobilita, palebná síla a ochrana osob při plnění úkolu v extrémně náročných bojových podmínkách, a to ve dne i v noci.
(27.04.2007)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz