¨
baner.jpg

 Slavnostní nástup Kontingentu speciálních sil – I.rotace

    Dne 6.března 2009 se uskutečnil slavnostní nástup Kontingentu speciálních sil v Prostějově. Slavnostního aktu se zúčastnil premiér ČR Mirek Topolánek, předseda Výboru pro obranu PS PČR Jan Vidím, předseda Zahraničního výboru PS PČR Jan Hamáček, ministryně obrany JUDr. Vlasta Parkanová, 1. náměstek ministryně obrany MUDr. Martin Barták, ředitel Vojenského zpravodajství generálmajor Ondrej Páleník, zástupce náčelníka Generálního štábu - Inspektor AČR brigádní generál Čestmír Tesařík, starosta města Prostějov Ing. Jan Tesař, místostarosta Miroslav Pišťák, předseda Klubu výsadkových veteránů Prostějov plukovník v.v. Jindřich Starý a další vzácní hosté.

    Příslušníci 601.skupiny speciálních sil působí v protiteroristické operaci Trvalá svoboda na území Afghánistánu již od srpna loňského roku. Po šestiměsíčním zasazení byli vystřídáni dalším Kontingentem speciálním sil ze sestavy 601. skss.
    Za účasti rodinných příslušníků byli za svou náročnou a nebezpečnou práci oceněni všichni vojáci kontingentu udělením medailí za službu v zahraničí a za bojovou misi. Medaile převzali z rukou přítomných představitelů vlády, parlamentu, Ministerstva obrany ČR, Generálního štábu AČR a Vojenského zpravodajství ČR.
     Ministryně obrany dále udělila dvěma příslušníkům jednotky nejvyšší rezortní vyznamenání „Kříž obrany státu“ a několika dalším „Záslužný kříž“.
    Ředitel Vojenského zpravodajství genmjr. Ondrej Páleník, bývalý velitel 601skss, který velel Kontingentům speciálních sil v operaci Trvalá svoboda v letech 2004 a 2006, předal vybraným příslušníkům Pamětní odznak Vojenského zpravodajství.
    Z rukou generála Čestmíra Tesaříka převzali někteří vojáci kontingentu Čestný odznak Přemysla Otakara II. krále železného a zlatého.
    Na závěr pak výsadkoví veteráni v Prostějově ocenili práci některých příslušníků jednotky udělením Pamětního odznaku výsadkových veteránů Prostějov.

    Mirek Topolánek při svém projevu k nastoupené jednotce vyjádřil úctu a respekt nad dosaženými výsledky kontingentu: „Jste stříbrným šperkem AČR, šperkem, který je potřeba nadále opečovávat a používat pro nejsložitější a výjimečné situace. Děkuji Vám za vzornou reprezentaci nejen armády, ale i České republiky.“

    Ministryně obrany při svém vystoupení řekla: „Jsem hrdá na to, že se AČR může pyšnit vojáky, kteří s takovou odhodlaností plní ty nejnáročnější úkoly.“

     Jako výraz vděku za podporu a pomoc v průběhu zasazení jednotky v operaci převzali přítomní představitelé vlády, Parlamentu ČR, Ministerstva obrany a Vojenského zpravodajství z rukou velitele pamětní odznak Kontingentu speciálních sil.
    Velitel 601.skss a velitel KSS plk. gšt. Ing. Milan Kovanda zakončil slavnostní nástup slovy: „Ještě není dobojováno, naše práce v operaci Trvalá svoboda pokračuje. Právě v tuto dobu naši kamarádi a spolubojovníci pokračují v námi započaté práci v Afghánistánu“.

    Po skončení ceremoniálu, čekalo všechny přítomné příjemné překvapení v podobě zpěváka Daniela Landy, který složil pro vojáky 601.skss píseň o jejich „životě a práci“ a zde ji osobně poprvé představil. Slova písně, hymny 601.skss, vychází z textů, které zaznívají z úst vojáků při společných dlouhých bězích a odráží bojového ducha jednotky.


(09.03.2009)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz