¨
baner.jpg

           Úkolové uskupení speciálních sil ISAF – Nangarhár 2011-2012

   V souladu se schváleným ročním mandátem, bylo do poloviny roku 2011 ve dvou šestiměsíčních rotacích nasazeno Úkolové uskupení speciálních sil o síle do 100 osob do operace ISAF na území Afghánistánu. Tímto navázalo na předchozí nasazení 601. skupiny speciálních sil v této zemi a to v letech 2004, 2006 a 2008 až 2009, v rámci operace Trvalá svoboda (EF). Tentokráte jednotka plnila celé spektrum speciálních operací ze základny HOMBRE, umístěné v Jalalabadu v provincii Nangarhár.

   Jedním z úkolů bylo také vybudovat, vycvičit, mentorovat a plnit úkoly společně se speciální zásahovou jednotkou Afghánské národní policie (ANP) tzv. PRC-N (Provincial Response Company Nangarhar - Provinční zásahová jednotka - Nangarhár.

   Dalším neméně náročným úkolem byla spolupráce a koordinace se všemi zpravodajskými a speciálními jednotkami a organizacemi zabývajícími se bojem proti terorismu, narkotikům, obchodu se zbraněmi a kriminálními živly v oblasti.

   Během svého působení bylo Úkolové uskupení speciálních sil mnohokrát vyzdvihováno nejen na nejvyšší úrovni koaličních jednotek, ale i afghánskými představiteli za svůj vytrvalý a nekonvenční přístup k plnění všech úkolů ve prospěch speciálních sil NATO.

   Společně s provinční zásahovou jednotkou, vybudovanou a vycvičenou našimi příslušníky, byly vedeny operace ke stabilizaci bezpečnostní situace v provincii. Jedním z úkolů bylo také narušit síť výroby a distribuce drog, z jejichž výnosů jsou financovány protivládní a protikoaliční boje.

   Úspěchy se dostavily takřka okamžitě, bylo zajištěno více než 1000 kilogramů hašiše, marihuany, opia a nemalé množství heroinu. Byly zabaveny a následně zničeny nelegálně držené zbraně a desítky kilogramů pěchotní a dělostřelecké munice, trhaviny komponenty pro výrobu nástražných výbušných zařízení.

   Během operací s afghánskými bezpečnostními silami bylo zadrženo a předáno afghánské jurisdikci několik hledaných osob, které organizovali nebo se podíleli na teroristické činnosti. České speciální síly společně s partnerskou jednotkou se také v několika případech podíleli na řešení únosů a osvobození rukojmí, včetně dětí.

   Pomyslnou štafetou v plnění úkolů bylo předání funkční speciální policejní jednotky , která Afghánské vládě poskytuje vycvičený a připravený kvalitní nástroj pro prosazování pořádku a práva v provincii Nangarhár. Příslušníci českých speciálních sil potvrdili svou pevnou a po léta budovanou pozici mezi světovou elitou speciálních jednotek, kterou dosáhli nemalým úsilím všech svých předchůdců, k nimž se hrdě hlásí.

   Úspěchu ročního působení obou úkolových uskupení speciálních sil, bylo možné dosáhnout nejen díky týmové práci příslušníků úkolových uskupení, ale především díky podpoře nadřízených, kolegů, rodinných příslušníků a blízkých doma v České republice.Díky profesionální přípravě a nezbytné dávce štěstí se podařilo splnit i ten nejtěžší úkol a to dovézt všechny příslušníky zpět ke svým rodinám bez zranění a v plném počtu.

FOTOGALERIE

(21.8.2012)


DALŠÍ ČLÁNKY O ÚKOLOVÉM USKUPENÍ SPECIÁLNÍCH SIL ISAF

14.07.2012 - Chránili děti, zatýkali teroristy! Naši vojáci jsou doma. UNIKÁTNÍ ZÁBĚRY
27.01.2012 -Host Radiožurnálu - plukovník Karel Řehka - záznam ZDE
11.10.2011 - 601. skupina speciálních sil, základna HOMBRE, Afghánistán 2011
08.10.2011 - Naši vojáci odvádějí v Afghánistánu skvělou práci. Česká veřejnost to ignoruje
15.09.2011 - Čeští bojovníci "čistí" kraj kolem mýty opředených jeskyní Tora Bora
12.09.2011 - Česká jednotka speciálních sil měla v Afghánistánu na padesát zásahů
05.09.2011 - Ministr obrany Alexandr Vondra navštívil základnu Hombre
27.06.2011 - Zpět v Afghánistánu
20.06.2011 - Příslušníci 601. skupiny speciálních sil odletěli do Afghánistánu
20.06.2011 - Česká vojenská speciální jednotka odletěla tajně do Afghánistánu

 

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz