¨
baner.jpg

Fakta bojového nasazení 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu 2008-2009

V souladu se schváleným mandátem byl v polovině roku 2008 nasazen Kontingent speciálních sil (KSS) o síle 100 osob do operace Trvalá svoboda na území Afghánistánu. Bojové působení kontingentu navazovalo na předchozí nasazení 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu v letech 2004 a 2006.

KSS se letecky přesunul prostředky amerických vzdušných sil na území jižního Afghánistánu na spojeneckou základnu Kandahár. Zde zaujal svou hlavní základnu, která byla klíčová pro řízení, velení a logistické zabezpečení speciálních operací vedených v prostoru bojové činnosti v provincii Uruzgán.

videoklip o činnosti Kontingentu speciálních sil

Po důkladném naplánování proběhl přesun bojové části kontingentu přes území, které bylo plné talibanských bojovníků, do prostoru bojové činnosti. Cesta trvala nekonečných 8 dnů neutichajících bojů územím nepřítele. Naši příslušníci zaujali předsunutou bojovou základnu, z které potom začali vést spolu s koaličními partnery celé spektrum speciálních operací.

Během nasazení kontingentu se podařilo posílit bezpečnostní situaci místních obyvatel eliminací klíčových osob zabezpečujících finanční a logistickou podporu protivládních sil. Tím byly omezeny operační schopnosti nepřítele a narušen jeho systém koordinace útočných akcí, jak proti představitelům centrální afghánské vlády, tak proti příslušníkům koaličních sil. Především v době voleb, kdy se bezpečnostní situace vyhrocovala, se projevila důležitost a nezbytnost našeho nasazení v daném regionu. Docházelo zde k nekompromisním bojům, kdy my, a to i díky bojovému štěstí, jsme stáli na straně vítězů. Výcvikem příslušníků afghánských bezpečnostních složek došlo ke zvýšení jejich operačních schopností, bojových dovedností a získání respektu a uznání u místního obyvatelstva. Interakcí s významnými kmenovými představiteli, pravidelnými setkáními (šurami) s nimi, ale i zdravotní a materiální pomocí si příslušníci českých speciálních sil získali obdiv a popularitu u prostých obyvatel. Náš skromný „lidský“ přístup k problémům v regionu a snaha o nalezení společného postupu při řešení bezpečnostní situace regionu měly mimořádný ohlas a úspěch.

Ke konci našeho osmnáctiměsíčního nasazení jsme úspěšně stáhli bojový prvek z předsunuté základny zpět na kandahárské letiště. V souladu s mandátem byl celý kontingent přesunut zpět do České republiky. Poslední příslušník Kontingentu speciálních sil stoupl opět na domovskou půdu na Štědrý den - 24. prosince 2009.

Během našeho působení v Afghánistánu jsme provedli přes 200 bojových operací. Příslušníci českých speciálních sil prokázali výbornou vycvičenost, vysoké nasazení, psychickou odolnost a hrdinství během přímých střetů se zkušenými bojovníky Talibanu. Při bojových akcích jsme vybírali nejvhodnější řešení dané situace s cílem co nejvíce zamezit civilním ztrátám, čímž jsme získávali důvěru místního obyvatelstva na svou stranu. Speciální síly České republiky prokázaly svým precizním plánováním, vedením nekonvenčních způsobů boje a profesionálním přístupem k plnění stanovených úkolů, že jsou rovnocenným partnerem v rodině speciálních sil světa.

Úspěšné nasazení KSS je společným dílem nejen příslušníků 601. skupiny speciálních sil, ale také všech kolegů a nadřízených v čele s místopředsedou vlády a ministrem obrany a ředitelem Vojenského zpravodajství.

(30.1.2010)


DALŠÍ ČLÁNKY O KONTINGENTU SPECIÁLNÍCH SIL
16.04.2010 - Fotogalerie - III. Kontingent
15.01.2010 - Slavnostní nástup Kontingentu speciálních sil - III. rotace
28.12.2009 - Ukončení bojového nasazení českých speciálních sil v Afghánistánu
28.11.2009 - Ministr obrany navštívil vojáky Kontingentu speciálních sil
04.09.2009 - Slavnostní nástup II. Kontingentu speciálních sil
30.08.2009 - Ministr obrany u Kontingentu speciálních sil spolu s Václavem Moravcem a televizním štábem ČT 1
28.07.2009 - Střídání Kontingentu speciálních sil
20.07.2009 - Fotogalerie - II. Kontingent
09.07.2009 - Návštěva náčelníka GŠ AČR a poslanců Poslanecké sněmovny PČR u speciálních sil v Kandaháru
03.06.2009 - MUDr. Martin Barták poprvé u Kontingentu speciálních sil jako vicepremiér a ministr obrany ČR
26.03.2009 - Česká návštěva v Afghánistánu
09.03.2009 - Slavnostní nástup Kontingentu speciálních sil – I.rotace
14.01.2009 - Fotogalerie - I. Kontingent
17.12.2008 - Poslanci u Kontingentu speciálních sil v Afghánistánu
30.10.2008 - Premiér ČR navštívil Kontingent speciálních sil v Afghánistánu
04.09.2008 - 601.skss opět v bojovém nasazení

 

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz