¨
baner.jpg
Příslušníci 601.skss na Štědrý den v dětském domově

     Každoročně na Štědrý den navštěvují příslušníci 601.skupiny speciálních sil děti z Dětského domova a Speciální školy v Prostějově, aby společně s nimi strávili vánoční dopoledne. Děti si připravily pestrý zábavný program, který setkání v tento svátečný den zpestřil. Vojáci si s dětmi zazpívali, zahráli na kytaru a rozdali dětem malé dárky.
     Výtěžek z finanční dobrovolné sbírky konané u 601.skss, Kontingentu speciálních sil a ŘŘSS, v hodnotě 35 000.-Kč, předal řediteli této školy zastupující velitel 601.skupiny.

(27.12.2008)Poslanci u Kontingentu speciálních sil v Afghánistánu

    Dne 15.12.2008 navštívili Kontingent speciálních sil v Afghánistánu předseda Výboru pro obranu Jan Vidím, předseda Zahraničního výboru Jan Hamáček a další poslanci parlamentu ČR v doprovodu 1. náměstka ministryně obrany ČR MUDr. Martina Bartáka, ředitele Vojenského zpravodajství genmjr. Ondreje Páleníka, 1. zástupce NGŠ genmjr. Josefa Prokše a dalších hostů.
     Po nezbytném bezpečnostním poučení se část delegace přepravila vrtulníkem CH-47 (Chinook) na předsunutou základnu v horách, kde si prohlédli speciální techniku a materiál, vyzkoušeli střelbu z ručních zbraní a zbraňových systému a zároveň při besedě s příslušníky kontingentu vyjádřili uznání nad jejich prací v této nebezpečné oblasti.
     Členové parlamentu se tak vůbec poprvé, na půdě bojové základny, seznámili s „reálným světem bojové mise“ a s činností, kterou naše speciální jednotka provádí v tak odlehlém a těžko přístupném vysokohorském terénu.
    Let v otevřeném vrtulníku CH-47, těsně kolem vrcholků zasněžených pohoří, byl pro mnohé členy delegace nevšedním zážitkem.
     Po příletu na letiště Kandahár následovala prohlídka kempu Prostějov a setkání s vojáky, kteří působí na hlavní základně jako velící, řídící a zabezpečovací prvky kontingentu. Při této příležitosti popřáli generálové Páleník a Prokš hezké Vánoce a předali vojákům drobné dárky.
     Na závěr návštěvy nám členové parlamentu popřáli hodně štěstí do dalších dnů a šťastný návrat domů.

( 17.12.2008 )Připomenutí tragické události

      Před 4 roky, dne 9.12.2004, nás postihla doposud nejtragičtější událost v historii našeho útvaru. Zprávě o tom, že do naší nákladní Tatry vracející se s vojáky z výcviku narazil projíždějící rychlík, jsme nemohli uvěřit. I dnes, po čtyřech letech, se těžko smiřujeme s tím, že jsme přišli o pět kamarádů, kteří už nikdy nebudou mezi námi.
      K uctění památky jsme se sešli u pomníčku ve Vrahovicích, na místě které se jim stalo osudné. Spolu s pozůstalými rodinami dnes položili květiny také ředitel Vojenského zpravodajství generál major Ing. Ondrej Páleník, ředitel Ředitelství řízení spec. sil plk. Ing. Roman Kopřiva, příslušníci 601.skupiny speciálních sil, starosta města Prostějov Ing. Jan Tesař, místostarosta Miroslav Pišťák a senátorka za Prostějov Božena Sekaninová.
      Tisíce kilometrů vzdáleni a s myšlenkami nad zmařenými životy svých kamarádů, uctili vojáci Kontingentu speciálních sil v Afghánistánu minutou ticha jejich památku.
      Na naše kamarády nikdy nezapomeneme !

(10.12.2008)Den veteránů v Prostějově i Afghánistánu

      Dne 11.11.2008 jsme slavnostním nástupem 601. skupiny speciálních sil a položením věnců a kytic ke hrobům válečných veteránů uctili památku těch, kteří za obranu vlasti, demokracie a míru položili své životy. A to nejen v první a druhé světové válce, ale i v novodobé historii v misích na Balkáně, Perském zálivu, Afghánistánu a dalších zemí.
      Mezi hosty jsme přivítali ředitele Vojenského zpravodajství generál majora Ondreje Páleníka, představitele města Prostějov, ČSOL, Českého svazu bojovníků za svobodu, župy sokolské a dalších organizací.
      Generál Páleník vyhlásil rozkaz ministryně obrany ke Dni veteránů, ve kterém ministryně vyjádřila poděkování za každodenní náročnou práci, kterou mnohdy i s nasazením života vykonáváme.
      I v dalekém Afghánistánu si vojáci Kontingentu speciálních sil připomněli událostí spjaté s tímto historickým datem a vzdali hold tomuto památnému dni. Dni, který je nyní už i jejich dnem, neboť právě oni jsou jedni z těch, kteří tvoří novodobou historii válečných veteránů.

(16.11.2008Premiér ČR navštívil Kontingent speciálních sil v Afghánistánu

      Dne 28.10.2008 navštívil premiér ČR Mirek Topolánek v doprovodu 1. náměstka ministryně obrany ČR MUDr. Martina Bartáka a ředitele Vojenského zpravodajství generálmajora Ondreje Páleníka Kontingent speciálních sil (KSS) v Afghánistánu.
    Po příletu vojenského speciálu přesedl premiér spolu s doprovodem do připravených amerických vrtulníků UH-60 (Black Hawk) a odletěl přes nepřítelem ovládaném území.....více zde

(30.10.2008)


 
 
4. ročník memoriálu Davida Bláhy v sálové kopané

      V pátek dne 26.9.2008 se konal 4. ročník memoriálu Davida Bláhy v sálové kopané. Memoriál se pořádá na počest kamaráda z fotbalového týmu 601.skss, který zahynul při plnění služebních úkolů. Zahájení a celého turnaje se zúčastnil již tradičně jeho otec pan Bláha.
     Po těžkém boji se na prvním místě umístilo družstvo 601.skss, druhé místo obsadilo družstvo 102. průzkumného praporu, třetí byli příslušníci Policie ČR-Prostějov a na čtvrtém místě skončilo družstvo Městské policie Prostějov.

(30.09.2008)


Výběrové řízení k 601. skupině speciálních sil

      Ve dnech od 15.9 do 21.9.2008 se konalo výběrové řízení u 601. skupiny speciálních sil. Zúčastnilo se 26 zájemců, z toho 18 se hlásilo k bojovým jednotkám a 8 k ostatním součástem skupiny.
      Úspěšně dokončilo 9 uchazečů o službu u bojových jednotek a 7 vojáků žádající k logistice a na štábní funkce.

(22.09.2008)


601.skss opět v bojovém nasazení

      V uplynulém období byl kontingent speciálních sil vyčleněný ze 601.skss bezpečně letecky přepraven na území Afghanistanu. Kromě osob bylo přepraveno několik desítek tun materiálu a značný počet různých typů bojové techniky.
      Po nezbytné aklimatizaci a kontrole funkčnosti veškeré výstroje a techniky bude KSS působit v sestavě společného úkolového uskupení speciálních sil.
      Jednotka byla vyslána na území Afghanistanu na základě rozhodnutí Parlamentu ČR a bude plnit úkoly v souladu se schváleným mandátem.

(04.09.2008)

info na www.army.cz >>>Návštěva 1. náměstka MO a ředitele VZ u 601. skupiny speciálních sil

      V souvislosti s dlouhodobým nasazením příslušníků 601.skss v operaci Trvalá svoboda přijel 11.8.2008 první náměstek ministryně obrany MUDr. Martin Barták popřát našim vojákům hodně štěstí v této náročné misi. „Vy jste ta ocelová pěst naší armády a vy tento nelehký úkol zvládnete s profesionalitou vám vlastní, věřím vám“ řekl. MUDr. Martin Barták.
      Společně s panem náměstkem přijel svůj útvar podpořit ředitel Vojenského zpravodajství generálmajor Ondrej Páleník. „ Jsem zde doma a rád se k vám vracím, skoro se všemi se znám osobně a proto jsem přesvědčen, že úkol splníte se ctí, tak jako v minulých misích.“ řekl náš bývalý velitel.

(12.08.2008)Mezinárodní cvičení FALCON 2008

      V druhé polovině června skončilo každoroční mezinárodní vojenské cvičení FALCON 2008.
      Cíl cvičení 601.skss a amerických Special Forces byl zaměřen na boj v zastavěných oblastech. Rovněž probíhala komplexní příprava specialistů odstřelovačů se zaměřením na podporu zasazených skupin. Celé cvičení bylo spojeno s intenzivní střeleckou přípravou a teoretickými přednáškami ze zdravotní, taktické, spojovací a ženijní přípravy.
      Svým zaměřením a provedením přispívá „FALCON“ k bohaté výměně zkušeností mezi operátory speciálních sil České republiky a USA.

(01.07.2008)Speciální síly dětem

      Na začátku měsíce června se konal na Plumlovské přehradě již 13. ročník mezinárodního hudebního festivalu pro děti a mládež se zdravotním postižením.
      Stalo se již tradicí, že s přípravou, organizací a logistickým zabezpečením pomáhali vojáci 601.skss.
      Velitel 601. skss plukovník Kovanda, který se zúčastnil zahájení, k tomu řekl: "Vzali jsme si tuto každoroční akci tak nějak za svou a jsme rádi, když můžeme alespoň malým dílem přispět k světlým okamžikům života těchto dětí".

(17.06.2008)Výběrové řízení k 601. skupině speciálních sil

      Ve dnech od 12.5 do 18.5.2008 se konalo výběrové řízení u 601. skupiny speciálních sil. Zúčastnilo se 11 zájemců, z toho 9 se hlásilo k bojovým jednotkám a 2 k ostatním součástem skupiny.
      Vzhledem k náročnosti výběrového řízení nedokončil tentokrát ani jeden uchazeč.
      Další termín výběrového řízení je od 15.9 do 21.9.2008.

(19.05.2008)


Oslavy Dne osvobození od fašismu a Významného dne útvaru

         Dne 9. 5.2008 jsme si připomněli dny vítězství nad fašismem, od kterých uplynulo již 63 let. Na slavnostním nástupu přivítal velitel plk. gšt. Ing. Milan Kovanda 1. náměstka ministryně obrany MUDr. Martina Bartáka, ředitele Vojenského zpravodajství generálmajora Ondreje Páleníka, ředitele Útvaru rychlého nasazení Policie České republiky .......

celý článek >>>

( 10.05.2008 )


Poslanci u 601. skupiny speciálních sil

    Ve středu 7.5.2008 navštívili 601.skupinu speciálních sil členové výboru pro obranu v čele s Janem Vidímem a členové zahraničního výboru poslanecké sněmovny v čele s Kateřinou Jacques. Spolu s nimi pak v prostějovské posádce přivítal ředitele Vojenského zpravodajství brig. gen. Ondreje Páleníka velitel 601. skss plk. gšt. Ing. Milan Kovanda.
     Velitel poslancům představil „šestsetjedničku“, seznámil hosty s určením a charakterem útvaru, jeho současným stavem a úrovní vycvičenosti.
     Po zhlédnutí krátkého filmu z mise Enduring Freedom 2006, následovala ukázka zbraňových systémů, speciálního materiálu a bojových vozidel speciálních sil - SOV (Special Operation Vehicle).
    V diskusi s příslušníky útvaru poslance zajímaly, kromě jiného, také názory vojáků na současnou bezpečnostní situaci v zahraničí, zejména v oblastech působení českých kontingentů.
     Položením květin u pietního místa útvaru uctili členové výborů památku příslušníků 601.skss, kteří zahynuli při plnění služebních úkolů.
     „To co jsme dnes mohli vidět a co jsme tady slyšeli mě utvrdilo v tom, že se na vás můžeme kdykoliv spolehnout“, řekl v závěru návštěvy předseda Jan Vidím.

( 08.05.2008 )


Výběrové řízení k 601. skupině speciálních sil

      Ve dnech od 14.4 do 20.4.2008 se konalo výběrové řízení u 601. skupiny speciálních sil. Zúčastnilo se 12 zájemců, z toho 6 se hlásilo k bojovým jednotkám a 6 k ostatním součástem skupiny.
      Úspěšně dokončili 2 uchazeči o službu u bojových jednotek a 5 vojáků žádající k logistice a na štábní funkce.
      Další termín výběrového řízení je již od 12.5 do 18.5.2008.

(24.04.2008)


Dokumentární film o 601. skupině speciálních sil

      Na podzim loňského roku natočila agentura A-News ve spolupráci s odborem komunikačních strategií MO dokumentární film o 601. skupině speciálních sil.
      Film byl odvysílán v české televizi na programu ČT24 dne 5. a 6.4.2008.
      Zde můžete zhlédnout krátkou ukázku z dokumentu o náročné práci příslušníků speciálních sil z Prostějova.

Windows Media Player - video zde Flash video zde
pomalé připojení (WMP) rychlé přípojení (Flash)

Zde ke stažení video-ukázka ve vyšší kvalitě (wmv,10 MB)

(07.04.2008)


Italské Alpy se osvědčily

      Na konci měsíce ledna se již podruhé uskutečnil výcvik českých speciálních sil v italských Alpách. Tato akce byla opět pod patronací italských „Special Forces“ . Italové, kteří se před nedávnem vrátili z bojového nasazení v Afghánistánu informovali naše operátory o současném dění v oblasti, ve které naše týmy v minulosti operovaly.
     Hlavním cílem výcviku v nadmořské výšce okolo 3000 m bylo zdokonalit naše vojáky v činnosti vedení speciálních operací s enormní zátěži při pobytu v prostoru s „řídkým vzduchem“. Naši speciálové zjišťovali strategické informace o objektech a cílech, které následně ničili údernými akcemi.
      V krátkém zhodnocení můžeme konstatovat, že se nám tento způsob přípravy v zimních podmínkách vysokohorského terénu velmi osvědčil. Drily taktických činností nás perfektně připravily na působení v neobvyklém prostředí, přičemž náročná příprava přinesla očekávané zhodnocení. Za všechny lze připomenout loňské zimní mezinárodní cvičení COLD RESPONSE 07 v Norsku, kde naše týmy byly hodnoceny jako jedny z nejlepších v komunitě speciálních sil světa.

(09.02.2008)


Náměstek ministryně obrany MUDr. Martin Barták navštívil 601.skss

      Začátkem tohoto týdne proběhlo vyhodnocení splnění hlavních úkolů a dosažených výsledků ve výcvikovém roce 2007. Kromě velitele zde vystoupil i ředitel Vojenského zpravodajství brig. gen. Ondrej Páleník, který uplynulý rok hodnotil již z pozice přímého nadřízeného 601.skss.
      Při této příležitosti navštívil 601.skupinu speciálních sil 1. náměstek ministryně obrany ČR MUDr. Martin Barták.
      Úvodem vyřídil od ministryně pozdravy vojákům 601.skss a zároveň řekl, že ministryni mrzí, že nemohla navštívit „svou“ jednotku kvůli důležitým vládním povinnostem.
     Poděkoval za dosažené výsledky, které útvar prokázal v uplynulých bojových misích, zahraničních cvičeních a při plnění každodenních náročných úkolů.
      V neposlední řadě nás ubezpečil o podpoře naší jednotky ze strany nejvyššího vedení ministerstva obrany ČR.
      Závěrem této výjimečné události předal velitel útvaru plk. gšt. Ing. Milan Kovanda panu náměstku Bartákovi pamětní minci 601.skss. „Přijměte ji jako výraz úcty a poděkování za podporu 601.skss a zachovejte nám přízeň,“ řekl velitel.
      Svou návštěvu pan náměstek zakončil setkáním s představiteli města Prostějova, kde ho starosta města Ing. Jan Tesař ujistil o velmi dobré spolupráci s 601 skss.

(17.01.2008)


2006   2007   2009   2010   2011   2012   2013   2014

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz