¨
baner.jpg

Slavnostní nástup Kontingentu speciálních sil

Dne 15. ledna 2010 proběhl v Prostějově slavnostní nástup Kontingentu speciálních sil. Tímto slavnostním aktem bylo oficiálně ukončeno bojové nasazení 601. skupiny speciálních sil v operaci Trvalá svoboda na území Afghánistánu.

Mezi hosty nechyběli vysocí představitelé vlády a Parlamentu České republiky v čele s předsedou vlády ČR Janem Fisherem, místopředsedou vlády a ministrem obrany Martinem Bartákem a předsedou Poslanecké sněmovny PČR Miloslavem Vlčkem. Slavnostního aktu se dále zúčastnil ředitel Vojenského zpravodajství generálporučík Ondrej Páleník, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek a další významní hosté. Příslušníkům kontingentu byla udělena řada vyznamenání, z nichž mezi nejvýznamnější patří Kříž obrany státu ministra obrany ČR. Toto vyznamenání obdržel z rukou ministra obrany generálporučík Ondrej Páleník, velitel kontingentu plukovník Milan Kovanda a vrchní praporčík jednotky. Všech sto příslušníků kontingentu obdrželo vyznamenání Za službu v zahraničí a bojovou misi MO. Dále bylo uděleno dalších 29 resortních vyznamenání.

Po udělení vyznamenání pronesl svůj projev předseda vlády Jan Fisher, který na adresu příslušníků jednotky prohlásil: „Odvedli jste skvělou práci a vracíte se všichni. Všichni jako hrdinové“. Místopředseda vlády Martin Barták, který vojáky několikrát navštívil v místě nasazení prohlásil, že se cítí poctěn tím, že mohl podporovat nasazení jednotky v operaci. Chargé d’ Affaires Velvyslanectví USA v Praze poděkovala ústavním činitelům a představitelům resortu MO za významnou podporu v boji proti světovému terorismu. Na závěr ocenil svým projevem vojáky kontingentu ředitel Vojenského zpravodajství generálporučík Ondrej Páleník: „Díky Vám za prokázané bojové umění spojené s lidským přístupem k lidem Afghánistánu“.

Velitel kontingentu plukovník Kovanda poděkoval ve svém projevu všem svým kolegům, nadřízeným a rodinám vojáků 601. skupiny speciálních sil za jejich podporu. Zvláštní poděkování bylo určeno pro ministra obrany Martina Bartáka a ředitele Vojenského zpravodajství generálporučíka Ondreje Páleníka, kteří z rukou velitele kontingentu obdrželi státní vlajky, jež vlály v místě nasazení, a které podepsali všichni příslušnici jednotky, kteří v uplynulých 18 měsících působili v operaci Trvalá svoboda na území Afghánistánu.

Slavnostního nástupu se také účastnili rodinní příslušníci a kolegové z 601. skupiny speciálních sil, jejichž podíl na úspěšném splnění úkolu je nezpochybnitelný. Bez neutuchající podpory našich nadřízených, přátel a kolegů, by takto náročná a nebezpečná bojová mise nemohla proběhnout s takovým úspěchem. Tato mise se stala průlomovou v bojových operacích České armády. Opět se potvrdila příslušnost 601. skupiny speciálních sil mezi elitní jednotky světa.

(15.1.2010)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz