¨
baner.jpg

 Mezinárodní cvičení speciálních sil

 SAND DUNE 2017

   Na základě víceleté spolupráce se speciálními jednotkami IDF (Izraelské ozbrojené síly) se na přelomu června a července, ve výcvikových zařízeních speciálních sil Izraele, uskutečnilo první společné cvičení 601. skupiny speciálních sil s plně profesionální částí jednotky Duvdevan.

   Jednotka Duvdevan byla vybrána jako partner právě vzhledem k jejímu zaměření, a to provádění utajených operací v městském prostředí, a vzhledem k rozsáhlým operačním zkušenostem – v podstatě nepřetržité nasazení.

   Cvičení bylo zaměřeno na sdílení zkušeností v boji v zastavěných oblastech, provádění úderných akcí, a vedení protiteroristických operací. Výcvik probíhal jak s použitím ostré munice, tak i s využitím laserových značkovacích systémů, a tedy reálně - s využitím živých protivníků (force on force).

   Společně byly procvičovány operace k osvobození rukojmích a zajetí teroristů v zastavěných oblastech, a to ve dne i v noci. Během cvičení byla prověřena schopnost příslušníků 601. skupiny speciálních sil vést komunikaci nejen v anglickém, ale i v arabském jazyce z důvodu velení a řízení mnohonárodních týmů, získávání informací a jejich následné sdílení. Důležitou roli hrálo i porozumění simulovanému operačnímu prostředí. Součástí cvičení bylo i vzájemné sdílení zkušeností z operací.

   Cvičení Sand Dune 2017 bylo více než důstojným pokračovatelem mnohaleté spolupráce mezi izraelskými a českými ozbrojenými silami.


* dopřesnění k fotografii č.13 : Chaim Guri – poslední žijící příslušník, který byl cvičen v roce 1948 v bývalém Českolslovensku a stál u zrodu výsadkových jednotek v Izraeli. Předání pamětní mince.


(21.08.2017)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz