¨
baner.jpg

 Pohřeb izraelského výsadkáře a hrdiny

   Příslušníci 601. skupiny speciálních sil uctili pohřebním věncem položeným prostřednictvím vojenského a leteckého přidělence (VLP) v Izraeli památku Chaima Guriho.

   Chaim Guri byl posledním žijícím příslušníkem izraelských výsadkových jednotek vycvičených v roce 1948 v bývalém Československu. Pohřbu, konajícího se 1. února 2018, se účastnilo množství význačných hostů, včetně izraelského prezidenta Reuvena Rivlina.

   Během rešerše pro knihu o historii českých speciálních sil se jednomu z našich příslušníků podařilo navázat kontakt s panem Gurim. Pro následné osobní setkání byla využita příležitost, kdy v loňském roce operátoři 601.skss prováděli společné cvičení s izraelskou speciální jednotkou Duvdevan. Během tohoto cvičení bylo za pomoci VLP zorganizováno přátelské setkání plné vyprávění a vzpomínek na výcvik v naší vlasti pod vedením jednoho ze zakladatelů výsadkového vojska, podplukovníka Rudolfa Krzáka. Dokonce padlo několik českých povelů z výsadkové přípravy, které si pan Guri stále pamatoval. Na závěr byly panu Gurimu předány nášivky 601.skss, pamětní mince jednotky a knihy o českých speciálních silách.

   Chaim Guri se narodil v Tel Avivu 9. října 1923. Po studiu na zemědělské škole Kadoorie vstoupil do elitních úderných jednotek Palmach. Roku 1947 byl poslán do Maďarska, kde pomáhal přeživším holocaustu s jejich cestou do mandátní Palestiny. Po vzniku Izraele se zúčastnil výcviku výsadkářů ve Stráži pod Ralskem v tehdejším Československu. Během izraelské války za nezávislost byl zástupcem velitele Negevské brigády, která spadala pod Palmach. Bojoval také v Šestidenní válce (1967) a Yom-kippurské válce (1973), ve které již v hodnosti plukovníka seskočil s padákem. Po válce za nezávislost studoval literaturu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a na Sorbonně v Paříži. Jako novinář pracoval v deníku LaMerchav a později v Davaru. Uznání se mu dostalo za jeho zpravodajské pokrytí soudního procesu s Adolfem Eichmannem z roku 1961.

   Čest jeho památce.(07.03.2018)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz