¨
baner.jpg

 První výcvik na téma Special Operations Surgical Team

   Na začátku prosince 2018 proběhl první součinnostní výcvik Speciálních sil (SpecS) a Vojenské zdravotnické služby pod názvem Special Operations Surgical Team (SOST) Initial Training v prostorách Centra Podpory Speciálních sil (CPSS).

   Týdenního výcviku se zúčastnila skupina jedenácti lékařů se specializací anesteziologie či chirurgie z Agentury vojenského zdravotnictví, Ústřední vojenské nemocnice v Praze, Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Tito lékaři, specialisté urgentních oborů, byli vybráni na základě motivace a zájmu o problematiku medicíny SpecS. Po celou dobu kurzu se jim věnovali instruktoři z 601. skupiny speciálních sil – bojoví medici Special Operations Combat Medics (SOCM).

   V prvních dnech výcvikového týdne byli lékaři seznámeni s prací SOCM během operací, došlo k vyjasnění zásadních priorit péče a možnosti jejich dosažení vzhledem k takticko-technickým podmínkám během nasazení v operacích. Všichni cvičící v rámci výcviku zároveň absolvovali certifikovaný kurz Tactical Combat Casualty Care (TCCC) při nově vzniklém akreditovaném centru zřízeným u 601. skss.

   Další dny se vyjasňovaly a definovaly kompetence budoucího týmu SOST. Došlo i k podrobnému definování nutných dovedností jednotlivých lékařů v týmu tak, aby bylo možné v následujících týdnech zbývajícího roku vytvořit životaschopné curriculum vhodného výcviku s cílem zabezpečit a podporovat SpecS v zahraničních operacích.

   Výcvik byl velmi kladně hodnocen jak ze strany lékařů, tak ze strany příslušníků speciálních sil a jsme přesvědčeni, že tím byl odstartován vznik budoucího SOST. Dosažení jeho operačních schopností lze očekávat v horizontu konce roku 2020.(03.12.2018)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz